Welcome to the Guthrie County Website

Baker Township (Elected)
  • Trustee:  Nicholas Chance (2018)
  • Trustee:  Robert Oberholtz (2016)
  • Trustee:  Ronald Mortensen (2018)
  • Clerk: Jerome (JD) Kuster (2018)
  • Cemeteries: Bear Grove and Maplewood

Beaver Township (Elected)

  • Trustee:  Jerry Dickson (2016)
  • Trustee:  Keith Wilson (2018)
  • Trustee:  Ron Partlow (2016)
  • Clerk:  Janet Dickson (2018)
  • Cemeteries:  Glendon, Menlo, and Rose Hill


Dodge Township (Appointed)

  • Trustee:  Mark Drake (2016)
  • Trustee:  Joni Dvorak (2016)
  • Trustee:  Randy Dvorak (2018)
  • Clerk: Julie Burkhardt (2018)
  • Cemeteries:  Dodge 

Highland Township (Appointed)

  • Trustee:  Don Schwartz (2016)
  • Trustee:  Don McCool (2018)
  • Trustee:  Steven Schwartz(2018)
  • Clerk:  Cindy Kinnick (2018)
  • Cemeteries:  Highland, Sutton (Abandoned), and Vanoker (Abandoned)

Orange Township (Appointed)

  • Trustee:  Kyler South (2018)
  • Trustee:  Tim Pedersen (2016)
  • Trustee:  Larry Ness (2016)
  • Clerk:  Mary Jo Pedersen (2018)
  • Cemeteries:  Orange and Tuttles Grove

Richland Township (Elected)

  • Trustee:  Phil Stukenholtz (2016)
  • Trustee:  Alex Krueger (2018)
  • Trustee:  Nels Leo (2018)
  • Clerk:  Robert Kempf (2018)
  • Cemeteries:  Richland 

Stuart Township (Appointed)

  • Trustee:  Patti McAndrews (2018)
  • Trustee:  John Wilson (2018)
  • Trustee:  Jon Egger (2016)
  • Clerk:  Laverne Tibben (2018)
  • Cemeteries:  North Oak Grove and South Oak Grove 

Union Township (Elected)

  • Trustee:  Rich Thompson (2018)
  • Trustee:  Paul Clark (2016)
  • Trustee:  Bret Hodges (2018)
  • Clerk:  Julie Christensen (2018)
  • Cemeteries:  Union 

Victory Township (Appointed)

  • Trustee:  Roger Tallman (2016)
  • Trustee:  Mike Willenborg (2018)
  • Trustee:  Mark Laughery (2016)
  • Clerk:  Connie Buttler (2018)
  • Cemeteries:  Moffit's Grove and Vandevanter (Abandoned)
Bear Grove Township (Elected)
  • Trustee:  Cletus Steensen (2018)
  • Trustee:  Lance Hansen (2018)
  • Trustee:  Kenneth Lehman (2016)
  • Clerk: Leora Laughery (2018)
  • Cemeteries:  North Branch and Pleasant Hill

Cass Township - (Appointed)

  • Trustee:  Dean Whitehead (2018)
  • Trustee:  Alfred Meixner (2016)
  • Trustee:  Tom Meinecke (2016)
  • Clerk:  Jay Foster (2018)
  • Cemeteries:  Brethren, Greenwood (East), Messenger (Abandoned), West, and Yale

Grant Township (Elected)

  • Trustee:  Steve Bireline (2016)
  • Trustee:  Darin Peterson (2018)
  • Trustee:  Doug Harris (2016)
  • Clerk:  Gary Mueller (2018)
  • Cemeteries:  Immanuel Lutheran

Jackson Township (Elected)

  • Trustee:  Trudi Tam (2016)
  • Trustee:  Steve Stringham (2016)
  • Trustee:  Larry Davis (2018)
  • Clerk:  Phyllis Davis (2018)
  • Cemeteries:  Morrisburg 


Penn Township (Appointed)

  • Trustee:  Warren Gilman (2018)
  • Trustee:  Peggy Norlin (2016)
  • Trustee:  Robert Harvey (2018)
  • Clerk:  Vacant (2018)
  • Cemeteries:  None 

Seely Township (Elected)

  • Trustee:  Adam Franzeen (2016)
  • Trustee:  Caroline Kness (2018)
  • Trustee:  Joe Arrasmith (2018)
  • Clerk:  Cathy Sheeder (2018)
  • Cemeteries:  Seeley (Wichita)

Thompson Township (Appointed)

  • Trustee:  Brian Rumple (2016)
  • Trustee:  Chris Blass (2016)
  • Trustee:  Harold Rochholz (2018)
  • Clerk:  Joyce Rochholz (2018)
  • Cemeteries:  Dalmanutha, Quaker/Friends, and Stanfield (Abandoned) 

Valley Township (Elected)

  • Trustee: Vacant (2018)
  • Trustee:  Paul Finnegan (2016)
  • Trustee:  Bryan Mowrer (2016)
  • Clerk:  Arlene Harwood (2018)
  • Cemeteries:  Monteith, Monteith Memorial, Resurrection, Union, Valley